Istoria bisericii din Sărmășel!

Biserica din Sarmasel a fost construita intre anii 1936 si 1938, in timpul Preotului Protopop Hintea Gavril!

Pictura initiala a biserici a fost facuta de pictorul bisericesc Emil Cornea.

Dupa ce a fost terminata, biserica a fost sfintita de Episcopul Balan al Lugojului la data de 2 Octombrie 1938. Nu se stie sigur, dar se crede ca hramul bisericii Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil (pe 8 Noiembrie), a fost ales din cauza ca era cea mai apropiata mare sarbatoare care urma dupa terminarea constructiei bisericii!

In anii '70 s-a construit actuala casa parohiala, sub pastorirea si cu stradania Parintelui Pop Emil. Tot in timpul Parintelui Pop Emil s-a construit actualul gard de ciment al bisericii, si s-a renovat in intregime iconostasul bisericii. De asemenea, Parintele Pop Emil a initiat pregatirile pentru noua pictura a bisericii, pregatind varul care a trebuit sa stea ani de zile sa se matureze.

Intre anii 1986 si 1990 s-au facut mai multe reparatii capitale, toate sub organizarea si cu stradania Parintelui Mititean!

Intreaga biserica a fost pictata din nou - pictura pe care o putem vedea in zilele de astazi!

Noua pictura fost executata de pictorul bisericesc Mirica Ioan!

Exteriorul bisericii a fost renovat complet tot in acei ani, de catre Hedes Ioan

Mobilierul si scaunele de lemn sculptat au fost facute de sculptorul Ciobota Dumitru

Toate aceste lucrari majore de renovare a bisericii, si noua pictura, au fost sfintite de catre Episcopul Andrei Andreicut de Alba Iulia, la data de 14 Octombrie 1990.

Tot sub grija Parintelui Mititean, s-a construit noua clopotnita si s-au mutat clopotele mari ale bisericii, din cauza ca turnul mare a inceput sa se crape din cauza balansului mare creat de clopote.

In ultimii ani, Parintele Birau Simion s-a ocupat intensiv de renovarea si modernizarea casei parohiale.

La ora actuala, biserica are nevoie imediata de reparatia acoperisului, pentru a proteja pictura din interior

De asemenea, o alta nevoie imediata este reparatia crapaturilor foarte mari, care au aparut in turnurile laterale ale bisericii! Aceasta reparatie este planificata imdiat dupa executarea reparatiei acoperisului!