Preoți slujitori!

Parintele Birău Simion este actualul Preot Paroh an bisericii din satul Sarmasel. Parintele si-a inceput activitatea acum cativa ani, venind la noi din satul Tacsor.

De la venirea sa in parohia noastra, Parintele Birău tine toate slujbele si rugaciunie de peste an intr-un mod exemplar. Pe langa acestea, Parintele s-a ocupat si de renovarea si modernizarea casei parohiale.

Parintele Mititean Trifan, actual pensionat, a fost Preotul Paroh al bisericii din Sarmasel timp de aproape 30 de ani!

In toti acesti ani a avut o activitate pastorala vrednica de toata cinstea!

Pe langa slujbele si rugaciunile tinute cit se poate de frumos, sub stradania Parintelui Mititean s-a facut reparatia capitala a biserici dintre anii 1986 si 1990.

S-a refacut in intregime pictura, a fost renovat exteriorul bisericii, s-a facut mobilierul din lemn sculptat, parchetul, covoarele. Tot sub organizarea Parintelui Mititiean, s-a construit noua clopotnita!

Parintele Pop Emil a fost Preotul Paroh al satului Sarmasel timp de 7 ani, incepand de la mijlocul anilor 1970.

Parintele Pop a fost un mare rugator si duhovnic! A sprijinit cu ruganiunile pe toti cei care il cautau si se aflau in nevointa si a indrumat pe multi fii ai satului pe calea cea buna!

Sub stradania Parintelui Pop, s-a construit noua casa parohiala a bisercii, s-au facut pregatirile pentru noua pictura, si s-a construit gardul de ciment al bisericii!

Parintele Micu Tertulian

Va rugam, daca stiti sau aveti, sa ne trimiteti orice informatii despre Parintele Micu: intre ce ani a slujit, orice alte detalii, si daca aveti vre-o poza.

Parintele Hintea Gavril a fost Preotul Paroh si Protopop, in timplul caruia s-a construit biserica noua din Sarmasel.

Vechea biserica de lemn din Sarmasel, construita la mijlocul anilor 1800, a fost mutata la Sarmasel-Gara si inca mai sta si astazi in picioare.

Va rugam, daca stiti sa ne trimiteti orice alte detalii despre Parintele Hintea: intre ce ani a slujit, sau orice alte detalii! De asemenea, daca aveti sa ne trimiteti vre-o poza.

Diaconi slujitori!

Mate Grigore sau Tetea Grigore cum il stie tot satul, a fost numit Diacon in 1954.

Tetea Grigore este slujitorul bisercii din Sarmasel cu cei mai multi ani daruiti slujirii lui Dumnezeu si bisericii: peste 52 de ani cit a fost numit oficial in functia de Diacon, si peste 60 de ani de cand canta la biserica!

Tetea Grigore a slujit 20 de ani cu Preotul Micu, apoi 7 ani cu Parintele Pop Emil, si apoi inca 25 de ani cu Parintele Mititeanu. Dupa iesirea la pensie, tetea Grigore a fost nelipsit si a continuat sa mai cante la toate slujbele de la biserica!

Tetea Grigora a trecut de curind la cele vesnice, nu inainte de a contribui si el cu ce a putut din pensie, la reparatia acoperisului bisericii!

Mate Ioan (Ionas) sau Tica Batranu cum il stia satul, a fost Diaconul bisericii din Sarmasel incepind candva in jurul anului 1919, cu Preotul Hintea, si pina in 1952, cand in mod oficial i-a luat locul baiatul lui Mate Grigore.

Mate Ioan a fost veteran al primului Razboi Mondial, iar la intoarcerea din razboi a fost organizatorul si conducatorul delegatiei comunei Sarmasu la Marea Adunare Nationala de la Alba Iulia din 1918. Impreuna cu Preotul Hintea si cu delegatia comunei, a participat si infaptuit Marea Unire a Românilor!

Un mare Român de care este mândru tot satul Sarmasel!

Si Tica Batrinu a continuat sa slujeasca si cante la biserica pentru tot restul vietii!